Aktualności, Nasza kuchnia

DZIEDZICTWO I TRADYCJE WINIARSKIE GRUZJI

Dziedzictwo i tradycje winiarskie Gruzji sięgają 8000 lat wstecz, każda gruzińska rodzina produkuje co najmniej tyle wina, ile pije w ciągu roku. W tym kraju wino to nie tylko napój, ale sposób na życie.

Kiedy po raz pierwszy w życiu spróbujemy gruzińskich win, prawdopodobnie cała nasza dotychczasowa wiedza i doświadczenie związane z winem zostaną wywrócone do góry nogami. Wina tego kraju o 8000-letniej tradycji winiarskiej nie mogą się równać z żadnym nowocześnie wytwarzanym winem przy użyciu zachodniej technologii. W glinianych naczyniach w kształcie amfor wkopanych w ziemię, tzw. złotożółte i ciemnoczerwone wina, powstające z winogron sfermentowanych w kvevriks bez ingerencji człowieka, są niezwykle bogate w smaku, pozornie nieskończone, często przywołujące swego rodzaju elementarne, pradawne doznania smakowe – ich przywołujące wariacje prowadzą przedsiębiorczych miłośników wina do zupełnie nowego, magicznego świata .

Dzisiejszy los szczepu Chikvi w Gruzji przypomina nieco Juhfarka (Owczy ogon) z Somló, ponieważ ta rodzima odmiana białych winogron padła kiedyś niemal całkowicie ofiarą masowej produkcji sowieckiego wina, podobnie jak węgierski Juhfark, bułgarski Melnik. W 1953 r. obszar Chikwi skurczył się do zaledwie 57,5ha i został całkowicie wykluczony z produkcji na dużą skalę w kołchozach ze względu na jego małą wydajność (co w bloku socjalistycznym było niemile widziane). Jest to głównie odmiana winorośli typowa dla regionu Khaketi, w tym obszaru Telavi, i produkuje się z niej zarówno wytrawne, jak i słodkie wino. Obecnie rośnie na powierzchni około 200 hektarów. Ruispiri 2019 khikvi to średnio mocne, wolne od siarki i dodatków, niezwykle stabilne i czyste wino naturalne, wyprodukowane w dobrze rozpoznawalnym stylu winiarni, kvevri.

Zapraszamy do obejrzenia 8 minutowego filmu (z angielskimi napisami) pokazujący gruzińskie winiarstwo od wydobycia gliny kwewri do gotowego wina: https://www.facebook.com/VinsdeGeorgie/videos/433244597520675/ 

Na stronach sklepu winawulkaniczne.pl można zapoznać się z ofertą arcydzieł gruzińskiego winiarstwa https://winawulkaniczne.pl/pl/c/Wina-gruzinskie/25

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *