Aktualności, Nasza kuchnia

Rekordowa liczba węgierskich winnic na targach PROWEIN

Na największych europejskich targach wina PROWEIN w Dusseldorfie, Węgry będą miały 51 stoisk. Obecnych będzie tak wiele wspaniałych winnic, że ciężko byłoby wybrać tylko te które można określić „must-visit”. W gronie nominowanych przez portal Hungarianwines, znalazło się dwóch producentów obecnych w naszym sklepie – Tornai z regionu Somlo oraz Zsirai reprezentujący apelację Tokaj.

„Szept polnych kwiatów” – winnica Tornai jest wiodącą posiadłością wulkanicznego regionu winiarskiego Somló, zarówno pod względem ilości trofeów IWC oraz wysokiej jakości produkowanych win. Zacytujmy ponownie Tamlyn Currin, która przyznała aż 18,50 punktów Tornai Top Selection Grófi Juhfark 2019! „Naprawdę brzoskwiniowy aromat, na podniebieniu intensywne owoce moreli i brzoskwini – wręcz oszałamiająca intensywność. Czuje się, jakby przepływał przez nią prąd elektryczny. Długa, uporczywa, cudownie wijąca się spirala dębowej beczki, owoców, delikatnej kwasowości, kamiennego pyłu (mineralność). Szept polnych kwiatów i skórki pomarańczy na finiszu. Jeden z najbardziej ekscytujących Juhfarków, jakich próbowałem, i chociaż jest on dobry do picia to będzie się pięknie rozwijać w ciągu następnych ośmiu lat, a może i więcej.”

Tornai

„Silna mineralność” – Zsirai to rodzinna winnica prowadzona przez dwie młode siostry, Katę i Petrę. Ich siedziba znajduje się w perle Tokaju, wiosce Mád, ale mają też winnicę w Somló i Villány. Tamlyn Currin skosztowała niektórych z ich win i była szczególnie pod wrażeniem Zsirai Hárslevelű 2016 i przyznała jej 17,50 punktów! „Jasnozłoty i pachnący bardzo, bardzo świeżo. Lilie. W aromatach fajny ogród wczesnym, letnim rankiem. Ostra mineralność – prawie jak metalowe wiertło. Cytrusowe, ale z wyraźną intensywnością, bardzo dojrzała, przypieczona skórka cytrynowa. Następnie, na finiszu, figlarny, delikatnie drażniący, kwiatowy wdzięk. Wino złożone, jakby zbudowane z dwóch uzupełniających się połówek, które prawdopodobnie będą jeszcze lepsze za kilka lat – niech jeszcze poleży w butelce.”

Podobne artykuły