Węgrzy na Boże Narodzenie czekają z taką samą ekscytacją jak Polacy. Jest to jedno z najważniejszych świąt w węgierskim kalendarzu i z uwagi na kultywację szeroko rozumianych tradycji.
ADWENT
Świąteczny okres rozpoczyna się od adwentu. W węgierskich domach, podobnie jak u Nas, również znajdziemy wieniec adwentowy. Wykonany jest z gałązek drzew iglastych, a cztery świece symbolizują cztery niedziele adwentowe. W przeszłości okres ten angażował domowników znacznie bardziej, kultywowano różne ludowe tradycje i uprawiano mistyczne wierzenia. Na wsi obchodzono na przykład Dzień św. Łucji(13 grudnia) – wszystkie panny odziewały się w białe szaty i nie wykonywały żadnej pracy związanej z nićmi – miało to pomóc “zaszyć kury nioski”. Co więcej, rodzina tworzyła drewniane krzesło, które za zadanie miało odganiać złe duchy. Do dnia dzisiejszego przetrwało węgierskie powiedzenie “przygotowywać coś jak krzesło Świętej Łucji”, oznaczające robić coś bardzo powoli i dokładnie. 13 grudnia zasiewano też pszenicę, a jeśli zaczęła kiełkować do Wigilii Bożego Narodzenia, oznaczało to bogate plony w następnym roku.
Dzisiaj takie obyczaje są już raczej niespotykaną ciekawostką, a węgrzy ograniczają się do palenia świec na wyżej wspomnianym wieńcu. Kolejne tygodnie adwentu mają swoje nazwy – jest to tydzień papierowy, brązowy, srebrny i w końcu złoty. Złoty tydzień jest okresem dopinania wszystkiego na ostatni guzik i przedświątecznych zakupów. Wtedy też przywozi się choinkę bożonarodzeniową.
JARMARK ŚWIĄTECZNY
Jarmark świąteczny, mający swoje korzenie w Niemczech, ostatnimi czasy zaczął się cieszyć dużą popularnością w innych krajach – nie inaczej jest na Węgrzech. Z roku na rok Węgrzy coraz liczniej uczęszczają na takie wydarzenia, można tam zjeść kiełbaskę, kapustę, a także napić się smacznego grzanego wina, doprawianego goździkami i cynamonem. Warto wspomnieć o oryginalnym zwyczaju madziarów – kilka dni przed Wigilią masowo wybierają się do teatrów na balet “Dziadek do orzechów”. Jeżeli spędzamy święta na Węgrzech, warto zakupić bilet na przedstawienie już w październiku, w listopadzie bowiem miejsca są już zazwyczaj wyprzedane.
WIECZÓR WIGILIJNY
Podobnie jak w Polsce to Wigilia, poprzedzająca właściwe święta, jest najważniejsza dla Węgrów. Od 21 grudnia spożywa się postne posiłki, robiąc miejsce na wielką ucztę. W odróżnieniu od nas, na Węgrzech zjada się posiłki mięsne, króluje wieprzowina. Stary zwyczaj zabrania podawania drobiu – kura grzebiąca w ziemi oznacza stagnację, natomiast świnia dumnie kroczy do przodu, ukazując rozwój. Na stole nie może zabraknąć pieczoneog karpia, zupy rybnej z papryką(węg. Halászlé), czy strucli z makiem. Czosnek z miodem i jabłka mają dać rodzinie zdrowie, a stół posypuje się soczewicą, która zapewni domownikom dobrobyt. Popularny jest też piernik.
Wigilię obchodzi się w gronie najbliższej rodziny, nie dzieli się opłatkiem, a jabłkiem symbolizującym jedność w rodzinie – opłatek to zwyczaj wyłączny dla Polski. Po wieczerzy rozpakowuje się prezenty, Węgrzy na ogół wydają dużo pieniędzy na świąteczne podarunki. W przeszłości postać przebrana za Mikołaja chodziła od drzwi do drzwi i, wraz z towarzyszącym czartem, rozdawała dzieciom paczki ze słodyczami i owocami. O północy rodziny udają się na Pasterkę.
Pierwszego dnia Świąt Węgrzy odwiedzają swoje rodziny, wymieniając się prezentami. Razem śpiewają kolędy i jędzą wspólny posiłek, ale jest to już mniej formalny dzień. Tradycja mówi, że gospodyni winna poczęstować gości własnoręcznie przygotowanym makowcem, bądź struclą orzechową.
CHOINKA ŚWIĄTECZNA
Zwyczaj ozdabiania choinki, podobnie jak jarmarki, rozpowszechnił się w Europie za sprawą Niemiec. Węgrzy także na czas świąt ubierają drzewko bożonarodzeniowe w przeróżne ozdoby – bombki, włosy anielskie, lampki i gwiazdę na czubku. Nie wolno zapominać o szaloncukor – pralinkach nadziewanych galaretką. Pod choinką obowiązkowo znajduje się szopka z Dzieciątkiem Jezus. Drzewkową tradycję na Węgrzech zapoczątkowała w 1824 roku Brunszvik Teréz, założycielka pierwszych przedszkoli na ziemiach węgierskich.
Węgrzy bardzo cenią sobie własną narodową tradycję wytwórstwa wina i chętnie łączą ją ze wszelkimi świętami. Tak samo jest w przypadku Bożego Narodzenia, na stole wigilijnym goszczą węgierskie wina, wspaniale uzupełniając świąteczne potrawy.
OFERTA
W ofercie sklepu Wina Wulkaniczne znajdziecie Zestaw Wigilijny(https://winawulkaniczne.pl/pl/p/Zestaw-WIGILIJNY/248) – zestaw win idealnie pasujących do ryby po grecku, kutii, czy kapusty z grzybami. Przygotowujemy również zestawy wedle indywidualnych preferencji – w tym celu zapraszamy do kontaktu telefonicznego, bądź emailowego. Wesołych Świąt i GO VOLCANIC!