Polak, Węgier, dwa bratanki
Węgry – niepozorny kraj leżący w Europie Środkowo-Wschodniej, często nazywany krainą wygasłych wulkanów. Z Polską wiąże go zażyła historia, nie zawsze pozytywna, ale jakoś tak się uformowało, że i nad Wisłą, i nad Dunajem otwarcie mówi się o polsko-węgierskiej przyjaźni. Kraj to jedna wielka równina, w zasadzie większość Kotliny Panońskiej zajmuje Republika Węgierska. Karpaty otaczają płaszczyznę z północy, wschodu i południowego wschodu, natomiast od zachodu swoistym ogrodzeniem są Alpy.
Historia
Taki naturalny płot stanowił podstawę dla uformowania silnego państwa, za czasów węgierskiego władcy Arpada(założyciela dynastii Arpadów), którego dzisiejsza historiografia uważa za protoplastę państwa węgierskiego. Węgry zaczęły się asymilować z resztą Europy w kilka pokoleń później, za panowania Gejzy, który jako pierwszy przywódca ludu madziarów przyjął chrzest, wraz z rodziną i najbliższymi współpracownikami. Jego syn, Stefan I Święty, przeprowadził chrystianizację kraju do końca i do dziś uważany jest za rzeczywistego twórcę państwa. Ciekawostką może być pogląd twierdzący, że żoną Gejzy, a matką Stefana była księżniczka Adelajda Biała Knegini, rzekoma siostra lub córka Mieszka I. Dzisiaj jednak odchodzi się od tej teorii, z uwagi na nowe badania wykazujące małżeństwo księcia Gejzy z z siedmiogrodzką księżniczką Saroltą.
Dynastia Arpadów panowała w Budapeszcie do początku XIV wieku – wtedy na tronie na krótki okres zasiadł Wacław z rodu Przemyślidów(w owym czasie również król Czech i Polski). Od 1308 roku korona królewska przypadła Andegawenom, którzy swoją cegiełkę dołożyli w historii Polski. Córka Ludwika Andegaweńskiego, Jadwiga, była pierwszą kobietą na polskim tronie, koronowana na króla, co oznaczało że została pełnoprawnym władcą. Tytuł ten utrzymała również po małżeństwie z Władysławem Jagiełłą.
W 1526 roku Węgry trafiły pod panowanie Imperium Osmańskiego i od tamtej pory, aż do końca I Wojny Światowej(1918) nie odzyskały dawnej potęgi, w 1804 roku wchodząc w skład Cesarstwa Austrii jako prowincja.
Węgry wulkanami stoją
O Węgrzech mówi się, że jest to kraj wygasłych wulkanów. Prawie 2/3 dzisiejszych terenów składa się z dawno już nieaktywnych gór wulkanicznych, co wygląda bardzo charakterystycznie i ciężko spotkać taki widok gdziekolwiek indziej na świecie. Pojedyncze, wysokie na kilkaset metrów góry pośrodku totalnej równiny, wokół wzgórza wyrastają zazwyczaj mniejsze i większe miasteczka, ale przede wszystkim – uprawy winorośli. Najlepszym przykładem będzie Góra Somlo – druga najmniejsza apelacja winiarska Węgier, składająca się jedynie z upraw kwitnących na samotnym wzgórzu, oddalonym o około 40 kilometrów od jeziora Balaton. Obecność wulkanów zapewnia glebę wulkaniczną, na której tworzy się dużą część węgierskiego wina. Bazalty, ryolity i tuff, czyli zaschnięty wulkaniczny popiół dają urodzajne podłoże, idealne do uprawy winorośli, która wyda wysokiej jakości plony. Wino wulkaniczne w smaku charakteryzuje się mocnym aromatem, słonawym smakiem i wysoką mineralnością.
Inicjatywa Wina Wulkaniczne celuje w propagację niepopularnych, butikowych węgierskich win, świadomie pomijając wina marketowe, które kupić można wszędzie. Naszą misją jest ukazać szerszej publice jakość, jaka kojarzy się zazwyczaj z Francją, Włochami, czy Hiszpanią. Nie tylko na zachodzie Europy można tworzyć wyjątkowe trunki – Węgry są tego dowodem, a i w Polsce powoli rośnie świadomość winiarska i już dzisiaj można dostać dobre polskie wino. W ofercie sklepu znajdziecie przede wszystkim wina wulkaniczne pochodzące z Kotliny Panońskiej, ale planujemy stopniowo poszerzać półki :). Pod linkiem https://winawulkaniczne.pl/pl/c/Wina-wegierskie/28 sprawdzisz, co mamy do zaoferowania. GO VOLCANIC!