Uncategorized

Wiadomości na koniec lata z winnicy Csetvei Cellar

Nie ma tygodnia bez nowej wiadomości od Krsztiny Csetvei z regionu Mór. Krisztina informuje swoich fanów obserwujących jej profil na FB w j.węgierskim a jednak liczba międzynarodowych obserwatorów rośnie i rośnie, więc przestawiamy dla polskich miłośników wina ostatnie aktualizacje.

Zatem co się aktualnie dzieje w winnicy Csetvei:

  • zespół rozpoczął żniwa, odmiana Chardonnay, wykorzystywana do naszego wina musującego została już zebrana, teraz następny w kolejności jest Pinot Gris czyli Szürkebarát. Winogrono jest zdrowe, czyli ten rocznik jest bardzo obiecujący.
  • na półkach stoi nowy rocznik Frici Noir, jedyne czerwone wino wytwarzane w naszej posiadłości. Frici to imię męża i partnera zawodowego Krisztiny, wspomagającego ją w ogromie pracy w winnicy, jest wytwarzany z odmiany Pinot Noir. Frici Noir 2021 fermentował spontanicznie w otwartych kadziach przez około trzy tygodnie. Leżakowane w panońskich beczkach z dębu a następnie butelkowanie bez filtrowania. Wykonano próbną serię – tylko dwie beczki, więc ilość jest naprawdę ograniczona.
  • RAW/ka to nowy projekt ciągle eksperymentującej Krisztiny Csetvei. Jest to rodzina dwóch odmian win, jedno to Ezerjó z regionu winiarskiego Mór, drugie to Juhfark z wulkanicznego Somló, gdzie rodzina Csetvei również ma małą winnicę. Oba winogrona są flagowymi winogronami swojego regionu i oba wina są wytwarzane przy jak najmniejszej interwencji człowieka. Organiczne winogrona, bez klarowania, bez filtracji, bez siarki – w procesie produkcji praktycznie nic nie jest dodawane. Leżakowanie trwa co najmniej rok, najnowszy rocznik wciąż spoczywa w piwnicy. Nazwa RAW/ka to gra słów – surowy (RAW) odnosi się do aspektu naturalnego, a jeśli dodamy końcówkę -ka, otrzymamy węgierskie słowo „róka”, oznaczające lisa, które może nawiązywać do koloru niefiltrowanego wina, ale -” ka’ to także sufiks oznaczający „mały” (zdrobnienie), nawiązujący do małej skali projektu.
  • Nowy rocznik „Napholdcsillag” zostaje wydany! Flagowa mieszanka naszej piwnicy, Napholdcsillag 2021, jest dostępna u partnerów węgierskich. Nazwa oznacza „SunMoonStar” i jest to jedyna mieszanka z winnicy, pierwsze wino Krisztiny. Mieszanka Chardonnay, Szürkebarát (Pinot Gris) i Ezerjó, złożone, ekscytujące, eleganckie wino z wanilią, przyprawami, nutami cytrusowymi i owocami tropikalnymi.
  • „Drágakő”, pierwsze słodkie wino Csetvei jest dostępne w sklepie winawulkaniczne.pl. „Drágakő” oznacza klejnot lub kamień szlachetny i jest to w 100% wino Olaszrizling z wulkanicznej winnicy Somló znajdującej się na terenie posiadłości. Delikatne tłoczenie, szybka obróbka, spontaniczna fermentacja w beczkach a następnie zatrzymanie fermentacji z chłodzeniem. 70 g/l cukru resztkowego i 7 g/l kwasu całkowitego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *