Aktualności

Degustacja i podawanie wina – co warto wiedzieć?

Zasady podawania oraz degustacji wina znają przede wszystkim doświadczeni i wykwalifikowani sommelierzy. Niemniej jednak nawet obsługa restauracji powinna wiedzieć, jak prawidłowo podawać daną odmianę wina, a także, w jaki sposób zaproponować gościom na sali restauracyjnej te wyrafinowane trunki alkoholowe. Chcesz poznać podstawowe zasady podawania win? A może wybierasz się na degustację i nie chcesz popełnić faux-pas? W takim razie zajrzyj do naszego poradnika!

Zasady podawania wina – porady dla gospodarcza

Standardowe zasady podawania wina powinien znać każdy gospodarz, który serwuje takie trunki w swoim lokalu – niezależnie od tego, czy jest to mała restauracja, czy duża sala bankietowa. Kilka podstaw, o których warto wiedzieć to:

  1. W trakcie przyjęć wino musi być podawane najpierw kobietom i osobom starszym, a dopiero na końcu gospodarzowi spotkania.
  2. Podczas serwowania wina należy zadbać o komfortowe warunki podawania trunku. Przy stole nie powinno być zbyt dużo osób, aby nie utrudniać nalewania wina.
  3. Istotna jest woda do płukania ust oraz kieliszki, w których będą serwowane znakomite trunki. Niezbędne będzie też naczynie do wylania wody.
  4. W trakcie degustacji gospodarz może podawać nieosolone krakersy lub bagietkę. Nie zaleca się podawania silnie pachnących dań w trakcie degustacji, gdyż mogłoby to zmieniać smak wina.

Gospodarze organizujący degustację wina lub podający trunki gościom w restauracji powinni znać te zasady, aby nie popełnić żadnego błędu. Choć wiele osób w Polsce i na świecie nie zna zasad sommelierskich to jednak warto dbać o wysoki standard podawania takich trunków – wina to luksusowe napoje, które należy traktować z należytym szacunkiem.

Degustacja win – co powinien wiedzieć gość na degustacji?

Chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo podjąć się degustacji wina? To nie takie proste, jak mogłoby się wydawać. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek:

  1. Kieliszek trzymamy za nóżkę. W przeciwnym razie podgrzewamy wino i zostawiamy nieestetyczne ślady na kieliszku.
  2. Nie używamy perfum, wybierając się na degustację wina. To mogłoby negatywnie wpływać na walory węchowe wina.
  3. Przed degustacją trzeba unikać palenia papierosów i picia innych alkoholi.
  4. Nie używamy gum do żucia – te również mogą zmieniać smak wina w trakcie degustacji.

Warto też pamiętać o tym, aby niepochlebne zdanie o winie zachować dla siebie. To szczególnie ważne, jeśli degustacja odbywa się w winnicy. 

Degustacja win – jak to się odbywa?

Degustacja win to spokojny proces, który trwa nawet godzinami, zależnie od liczby podawanych trunków. Niemniej jednak w trakcie degustacji oceniamy wszystkie walory wina z użyciem trzech zmysłów: wzroku, węchu i smaku. Można zatem powiedzieć, że degustacja wina dzieli się na trzy etapy.

Ocena wizualna

Pierwszy etap to ocena wizualna trunku. Spoglądamy na wino w kieliszku nalane do ok. ⅓ objętości naczynia. Obserwujemy lśnienie napoju, poziom zanieczyszczeń, oleistość, kolorystykę. Zależnie od rocznika i rodzaju wina możemy wyróżnić barwy bladoróżowe, ciemnoróżowe, fiołkoworóżowe i wiele innych. W trakcie obserwacji wina można też ocenić procesy starzenia się trunku. Warto wiedzieć, że dojrzewające wina zmieniają swoją barwę z czasem.

Zapach

Kolejny krok analizy wina podczas degustacji to ocena zapachu. Chodzi o to, aby bez kręcenia winem powąchać trunek i wyczuć najbardziej lotne zapachy, które pojawiają się tuż po nalaniu wina do kieliszka. Kolejny krok to powonienie wina podczas mieszania w kieliszku. Wrażenia podczas degustacji są uzależnione od kilku parametrów: klasa wina, wiek, pochodzenie, szczep. Złożone bukiety zapachowe win najczęściej są owocowe, dymne, a nawet odzwierzęce.

Degustacja

Ostatni etap to właśnie degustacja ustami, czyli w tym momencie poczujemy smak wina. Najpowszechniej odczuwalne smaki to: kwaśny, słodki, słony, gorzki. W winach raczej nie odczuwa się słoności, a goryczka również nie jest pożądana.

Degustacja polega na tym, że bierzemy do ust nieco napoju, mieszamy go językiem, aby wyczuć zawartość cukru i innych składników, a następnie wypluwamy. W ten sposób można ocenić wszystkie parametry wina, np. kwasy, garbniki i wiele innych.

Degustacja wina jest trudnym zadaniem. Oczywiście warto brać udział w takich wydarzeniach, choć prawidłową degustacją zawsze zajmują się wyłącznie wybitni sommelierzy. Pamiętajmy, że wina są zaliczane do trunków o najbardziej złożonych smakach i zapachach.