Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Chardonnay – królowa białych win

Nie ma chyba bardziej znanego białego szczepu niż chardonnay, odmiana ta jest uprawiana niemalże w każdych warunkach, gdzie winorośl może zapuścić swoje korzenie. Według ekspertów zajmujących się pochodzeniem DNA, chardonnay powstał w wyniku połączenia odmiany pinot i gouaise blanc (jedna z najstarszych odmian vitis vinifera). W klimacie chłodniejszym chardonnay daje wino o aromatach cytrusów i zielonych owoców (jabłka, gruszki, agrest, pigwa), podczas gdy w cieplejszych klimatach możemy wyczuć owoce melona, brzoskwini, moreli a w krajach gdzie klimat jest gorący, chardonnay powita nas zapachami przede wszystkim owoców tropikalnych, takich jak banan oraz ananas. Niestety, zbyt wysokie temperatury powodują, że grona tej odmiany będą traciły szybko swoją kwasowość. Winiarze muszą wtedy nie dopuścić do przegrzania winogron, a zbiory odbywają się w godzinach nocnych. Czasami na tylnej etykiecie możemy zauważyć stosowną informację – grona zostały zebrane nocą. Winiarze stosują różne techniki produkowania wina chardonnay, mogą używać w tym celu fermentacji malolaktycznej tzw. MLF, mogą też użyć stalowych kadzi, tanków a także wykorzystać dębowe beczki. Chardonnay będzie bardziej treściwe jeśli winiarz zdecyduje, że wino będzie dojrzewać na osadzie. W przypadku zabeczkowania wina, po kilku latach dojrzewania wyczuwalne będą nuty zapachowe drugo i trzeciorzędowe – orzechy, tostowany chleb, wanilia a także aromaty grzybów.

Ojczyzną chardonnay pozostaje bez wątpienia francuska Burgundia, ze swoimi najsłynniejszymi i najdroższymi apelacjami – Chablis, Cote d’Or i Maconnais. Od wielu lat techniki winiarskie pozostają tam praktycznie bez zmian – stalowe tanki lub używane beczki w przypadku Chablis, w pozostałych apelacjach użycie nowych beczek dębowych. Poza Burgundią winiarze stosują swoje indywidualne metody produkcji tego wina, w większości chardonnay jest winem solo, ale są też producenci, którzy używają tej odmiany do blendów z innymi odmianami. Przykładem mogą być wina musujące – szampan, hiszpańska cava.

Chardonnay jest winem które nadaje się do starzenia, oczywiście musimy pamiętać o właściwym przechowywaniu butelek, miejsce chłodne, suche i zaciemnione pozwolą nam cieszyć się tym winem nawet za kilkanaście lat od momentu jego zabutelkowania. W naszym sklepie rekomendujemy wysokiej jakości wina chardonnay od następujących producentów: Csetvei, Fekete i Von Boethy. Są to wina zaliczane do kategorii win premium.

Food pairing

W kwestii łączenia tej odmiany z jedzeniem, to mamy tutaj przebogate możliwości. Jeśli dysponujemy wersją chardonnay nie-beczkową to możemy łączyć je z owocami morza, lżejszymi rybami, sushi, małżami, tempurą, makaronami i grillowanym drobiem. Natomiast zabeczkowane chardonnay doskonale uzupełni żółte sery, tłustsze ryby (takie jak łosoś), białe mięsa w kremowych i maślanych sosach. Amerykanie łączą nawet beczkowe, dojrzałe chardonnay ze stekami i jest to wyjątek jeśli chodzi o białe wino i steki. Przy wyborze chardonnay i potraw azjatyckich musimy jednak pamiętać, że należy unikać dań pikantnych, lepiej wybrać w takim przypadku odmianę tramini, gewurztraminera lub węgierskiego juhfarka.