Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Jak powstają wina pomarańczowe?

Wprawdzie wina pomarańczowe nie są jeszcze tak popularne jak białe czy czerwone, jednak zdecydowanie warto zapoznać się z nimi bliżej. Ten wyjątkowy alkohol zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Sprawdź, czy i Tobie przypadnie do gustu wino mające swoje źródło z Gruzji.

Wino pomarańczowe to trochę myląca nazwa. To nie jest wino zrobione z pomarańczy lub wino z dodatkiem oranżady. Wino pomarańczowe to coś zupełnie innego. Wino pomarańczowe powstaje z białych odmian winogron, całe klastry gron są zgniatane a następnie umieszczane w specjalnie przygotowanym pojemniku (cementowy lub ceramiczny). Kształt pojemnika zazwyczaj przypomina jajko lub wazon. W procesie maceracji zachowuje się skórki, a czasem nawet szypułki lub łodyżki. Im dłużej trwa fermentacja, tym głębszy kolor i aromat można uzyskać. Udział winiarza w procesie produkcji jest ograniczony do niezbędnego minimum, dlatego wina pomarańczowe zalicza się do grupy naturalnych. Pojemnik jest zamykany, rozpoczyna się fermentacja która może trwać od kilku dni do nawet roku. Zgniecione winogrona razem ze skórkami i nasionami są nadal obecne w pojemniku aż do momentu butelkowania wina.

Tworzenie wina pomarańczowego jest procesem, w którym nie stosuje się żadnych dodatków, czasem winiarz nie dodaje nawet drożdży winiarskich, polegając na naturalnych drożdżach, które w mikroskopijnych ilościach są wytwarzane przez fermentujące grona. Z tego powodu wina pomarańczowe mają inny aromat i smak niż te wina białe, które pijemy na co dzień. Aromaty przypominają nuty herbaciano-orzechowe, lakieru do drewna, kandyzowanej skórki pomarańczowej, przejrzałego jabłka. W ustach możemy wyczuć ponownie herbatę, z dużą ilością garbników (herbata też je zawiera) wymieszaną z suszonymi owocami. Co ciekawe, pomarańczowy kolor bierze się z elementów ligniny znajdujących się w pestkach.

Produkcja wina pomarańczowego była znana już w czasach starożytnych i na długie wieki zapomniana. Renesans przyszedł około 30 lat temu, wraz z nadejściem nowego pokolenia winiarzy, którzy otwarli się na nowe metody upraw, nowe techniki winiarskie oraz postanowili sięgnąć w przeszłość. Wielu z nich odbyło daleką podróż do kolebki winiarstwa i pierwszych win pomarańczowych – do Gruzji. To Gruzja i cały Kaukaz jest kolebką winiarstwa, to tam do produkcji wina wykorzystywano i nadal się to czyni, specjalne gliniane pojemniki zwane Qvevri. Pojemniki te zakopywane są w ziemi, wieko zamyka się woskiem i pozostawia na długie miesiące aż do zakończenia fermentacji.

Najlepsze wina pomarańczowe są tworzone z odmian gron posiadających grubszą skórkę, która oddaje swoje aromaty i smaki podczas fermentacji i dojrzewania. Na pewno możemy tutaj wymienić takie odmiany jak tramini, muscat ottonel, ribolla gialla, pinot gris, macabeo, chenin blanc.

Z czym łączyć wina pomarańczowe?

Wina pomarańczowe są wdzięcznym kompanem do wielu potraw, mają bardzo szerokie zastosowania kulinarne. Można je łączyć z kuchniami orientalnymi – kuchnią arabską, etiopską, hinduską,, koreańską (ze względu na obecność kiszonek). Ze względu na wysoki poziom garbników (tanin) i smak suszonych owoców i orzechów, możemy je łączyć z mięsami do których podalibyśmy wino czerwone np. steki, smażoną jagnięcinę, grillowanego tuńczyka. Także dojrzewające, pikantne sery są wspaniałym kompanem dla wina pomarańczowego.

Zapoznaj się z pełną ofertą tego szczególnego rodzaju alkoholu dostępną w asortymencie naszego sklepu i przekonaj się, czy i Ty zakochasz się w jego niecodziennym smaku i aromacie. Możesz też zobaczyć jak powstaje oryginalne wino pomarańczowe wytwarzane w gruzińskim qvevri.

Zapraszamy do obejrzenia 8 minutowego filmu pokazującego gruzińskie winiarstwo od wydobycia gliny niezbędnej do zrobienia pojemnika qvevri do gotowego wina: https://www.facebook.com/VinsdeGeorgie/videos/433244597520675/.