Kilka słów o winach wulkanicznych!

Sklep winawulkaniczne.pl to wspólne przedsięwzięcie stworzone przez Evę Cartwright, promotorkę win wulkanicznych w Europie oraz Bartosza Maklesa, twórcę projektu Winawulkaniczne.pl. W październiku 2021 roku postanowiliśmy połączyć siły i stworzyć sklep-butik w którym polscy Klienci będą mogli odkryć nietuzinkowe wina, wybrane przez Evę. Nasz sklep to takie ``Wulkany w butelce``. Zapraszamy Ciebie do poznania owoców pracy i talentu butikowych winiarzy.
1. Dlaczego wybraliśmy nazwę winawulkaniczne.pl?
Ponad 2/3 terenów dzisiejszych Węgier na których uprawia się winorośl znajduje się na podłożu bazaltowym oraz tuffowym (mieszanka gliny i popiołu wulkanicznego). Gleba pochodzenia wulkanicznego powoduje że nigdzie indziej na świecie, nie ma tylu winnic które produkują wina o bardzo wysokiej mineralności. Wina mineralne cechują słonawy posmak i aromat mokrego kamienia. Zatem jeśli kochasz mineralność w winie to nasz sklep jest wymarzonym miejscem dla Ciebie.

Sklep oferuje ponad 100 etykiet z różnych regionów Węgier, głównie z najmniejszej apelacji – Somlo ale także z TokajuBadacsonySumegu. Dodatkowo w ofercie znajdziecie także wina wulkaniczne z Francji, Włoch, Gruzji, Izraela i Azorów. Charakterystyką naszych win jest ich terroir – wulkaniczne podłoże, miłość winiarzy do swojej ziemi, tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, gorące lato, poranne jesienne mgły mające wpływ na dojrzewanie gron, to wszystko znajduje swoje odzwierciedlenie w każdej butelce a później w kieliszku. Potwierdzeniem wyjątkowości tych win są liczne nagrody międzynarodowe, w tym ponad 450 medali, wliczając 73 złote, na cyklicznym, prestiżowym konkursie Decanter World Wine Awards.

Oferowane wina pochodzą od małych producentów i charakteryzują się wysoką oraz bardzo wysoką jakością. Niektóre rodzaje i roczniki win mogą być produkowane zaledwie nawet w ilości kilkuset butelek, tak jak jest to robione przez winiarzy-garażystów w regionie Saint-Emilion, na prawym brzegu Bordeaux. Z uwagi na górzystą lokalizację winnic, częściowo nawet w systemie tarasowym, grona zbierane są ręcznie. Część z producentów rezygnuje z klaryfikacji swoich win, oddając klientowi zatem całe terroir i umiejętności winiarskie w butelce. Warto podkreślić że wśród nich są też zdobywcy nagród międzynarodowych takich jak Decanter World Wide Awards. Bez wątpienia są to wina zaliczane do kategorii premium.

2. Skromne początki
Niecałe 20 lat temu, gdzieś na peryferiach Poznania, zrodziło się w Nas zamiłowanie do wina i wszystkiego, co z nim związane. Niewiele myśląc o przyszłości, coraz bardziej zgłębialiśmy tajniki sztuki winiarskiej, próbując nowych smaków i kształtując kubki smakowe. Niedługo trzeba było czekać, aby kultura winiarska, w szczególności ta węgierska, stała się Naszą największą pasją.

Niedługo później odbyliśmy pierwszą wycieczkę nad Balaton, a tam – wina były dosłownie wszędzie! W sklepie, w barze przy plaży, na stoiskach, każde domostwo miało w ogrodzie swoją własną winorośl! Pewnego ulewnego popołudnia, szukając miejsca gdzie można by usiąść po intensywnym dniu, natrafiliśmy na małą rodzinną winnicę o nazwie Szent Antal. Wizyta w Świętym Antonim otworzyła przed Nami zupełnie nieznany świat win węgierskich. Od tamtej chwili Balaton stał się corocznym celem naszych podróży. Gdzieś po drodze udało się także odwiedzać winnice w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Portugalii, Francji, Danii, czy we Włoszech – traktowaliśmy to jako dodatek do głównego dania – wina węgierskiego, które zajmuje w Naszych sercach specjalne miejsce.

Wina Wulkaniczne to pierwszy sklep w Polsce, łączący ogromną różnorodność wyboru z prawdziwie wysoką jakością win wulkanicznych z Węgier, Portugalii, Izraela, Francji, Gruzji i Włoch.

Lata doświadczeń, rozmów z winiarzami, nawiązywania kontaktów z ludźmi z branży i próbowania etykiet liczonych już w tysiącach – to wszystko sprawiło, że w Naszych głowach zrodził się pomysł doskonały! Dzisiaj w Wasze ręce oddajemy Wina Wulkaniczne – sklep internetowy z importowanymi winami wulkanicznymi, prosto z Węgier oraz innych krajów gdzie występowały wulkany.

Chcemy przekazać doświadczenie, obserwacje, doznania zebrane przez ostatnie dwie dekady, ukazać Wam tajemniczą, bogatą tematykę i historię wina węgierskiego, wina wulkanicznego i zapoznać z endemicznymi szczepami Węgier, abyście wiedzieli że butelka Juhfarka z małej winniczki 5HAZ jest tak samo, a może nawet bardziej warta otwarcia niż kolejne anonimowe Chianti.

Eva Cartwright

Eva od ponad 10 lat prowadzi winotekę zlokalizowaną na zboczu wygasłego wulkanu Somlo, pośród winnic i producentów wina. Na węgierskiej scenie winiarskiej, Eva jest postacią bardzo popularną, prowadzi europejską społeczność #govolcanic – zrzeszającą miłośników win powstających na bazie gron uprawianych wśród wygasłych wulkanów. Jest naturalną ambasadorką win wulkanicznych.

Bartosz Makles

Bartek od ponad 18 lat jest fascynatem win z Europy Środkowej, w szczególności win węgierskich, czeskich i austriackich. Razem z rodziną stara się aby wszelkie wolne chwile, wakacje, wyjazdy weekendowe spędzać jak najbliżej winnych szlaków, szczególnie tych mniej znanych. Jest zagorzałym czytelnikiem miesięcznika Decanter. W roku 2012 ukończył cykl kursów „Wine & Food Pairing” organizowanych przez amerykański periodyk winiarski Wine Spectator, od ponad 10 lat jest członkiem organizacji Slow Food, z wyróżnieniem zdał międzynarodowy egzamin WSET Level 3 Award in Wines. Prowadzi fanpage na Facebooku poświęcony winom z Europy Środkowej – Wina Wulkaniczne. Dodatkowo, cyklicznie pisze artykuły o winie dla poznańskiego kwartalnika Trybuszon.

Bartosz jest także jurorem międzynarodowego konkursu winiarskiego Winelovers Wine Awards Budapest, podczas którego ocenianych jest ponad 800 win z Europy Środkowej.