Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Wino – symbol Portugalii

Niegdyś jedno z najpotężniejszych imperiów świata, dzisiaj jeden z najmniejszych krajów Europy. Portugalia, mimo swoich niewielkich rozmiarów, to kulturalny tygiel, mix wielu zwyczajów, narodowości i tradycji. Produkcja wina to, obok piłki nożnej, narodowy sport Portugalczyków, a sam napój zamknięty w szklanej butelce ma tutaj swój osobliwy, inny od wszystkich, charakter. Z pewnością duży wpływ ma na to sąsiedztwo Oceanu Atlantyckiego – większość kraju posiada morski klimat, ale znajdą się też tereny z gorącym i suchym wiatrem kontynentalnym.

Lokalny patriotyzm Portugalczyków

Portugalia składa się z aż 30 regionów winiarskich, w których zachowane zostały lokalne szczepy winorośli. Próżno szukać tu odmian międzynarodowych, Portugalczycy cenią sobie własne dziedzictwo. Nie świadczy to jednak o zamknięciu na różne smaki, bowiem scena winiarska Republiki Portugalskiej jest bardzo bogata i urozmaicona – mamy wina młode, dojrzałe, wzmacniane, musujące, we wszelkich wariacjach, od wytrawnych do słodkich. To zasługa dużej różnorodności gleby, nie brak tu też ziemi wulkanicznej – bazaltu, ryolitów i tufu. Najważniejsze regiony to: Porto i Douro, Vinho Verde, Madera, Lagos i Dăo.

Gdziekolwiek by nie pójść, wszędzie w Portugalii do jedzenia dostanie się wino. Nawet francesinha, popularny fast food, popija się lampką touriga nacional. Wino portugalskie wulkaniczne znajdziecie teraz w naszej ofercie, bez potrzeby jechania na drugi koniec Europy. W zimne polskie dni namiastka wakacyjnej Iberii brzmi jak dobry plan.