Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Azory

Pośrodku Oceanu Atlantyckiego leży spektakularny archipelag dziewięciu wysp zwany Azorami. Archipelag wysp jest obok Madery jednym z dwóch autonomicznych regionów Portugalii. Trzy największe wyspy to Pico, Terceira i Graciosa, tworzą one apelację winiarską nazwaną Vinho Regional dos Açores, czyli region winiarski Azorów.

Klimat na centralnych wyspach jest zazwyczaj łagodny, a geografia oferuje oszałamiającą mieszankę plaż i gór. Większość gleb to gleby wulkaniczne, co w połączeniu z klimatem nadaje winu z Azorów szeroką gamę aromatów i konsystencji – przede wszystkim mineralności i delikatnie słonego (morskiego) aromatu. Ta wulkaniczna gleba jest również tym, co nadaje azorskim trunkom charakterystyczny smak. Osad dostarcza bardzo potrzebnych składników odżywczych, z których rozwijają się winogrona, i pomaga winnicom Pico produkować obfitość pysznych winogron. Z uwagi, że większość winnic leży w pobliżu oceanu, wiatr przynosi morską bryzę, która osiada na glebie, wsiąka w nią i nadaje gronom określony, słodko-słonawy posmak.

Uprawa winorośli na Pico rozpoczęła się pod koniec XV wieku, kiedy wyspa została po raz pierwszy zasiedlona. Dzięki wulkanicznej, bogatej w składniki pokarmowe glebie, suchemu, ciepłemu mikroklimatowi zboczy chronionych przed wiatrem przez nagrzane słońcem ściany z surowego, ciemnego kamienia, winorośl odmiany Verdelho ma tu wyjątkowe warunki dojrzewania.

Winiarze na wyspie Pico skrupulatnie uprawiają swoje winnice w „currais” (zagródkach). Te currais to geometryczne kwadraty, prostokąty lub półkola oddzielone ścianami ułożonych w stos kamieni bazaltowych. Winiarze używają currais do ochrony winorośli przed wiatrami oceanicznymi, mgłą solną, ulewnymi deszczami, a nawet okazjonalnymi mrozami. Pierwsze „currais” powstały prawie 500 lat temu, część z nich została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Grona na Azorach są zbierane w przeważającej części w formie ręcznej, co ma zasadniczy wpływ na ich wysoką jakość.

Większość winogron uprawianych na Azorach to winogrona białe, w tym winogrona Azores Arinto, Verdelho i Pico Terrantez. Winnice leżą na wysokości od 50 metrów nad poziomem morza do nawet 300 metrów. Wina z wysp azorskich to idealna para dla dań składających się z owoców morza, ryb, kuchni azjatyckiej i oczywiście kuchni portugalskiej.