O NAS

Sklep winawulkaniczne.pl to wspólne przedsięwzięcie stworzone przez Evę Cartwright, właścicielkę Empire Wines, wiodącej winoteki z regionu Somlo oraz Bartosza Maklesa, twórcę projektu Slowine24. W październiku 2021 roku postanowiliśmy połączyć siły i stworzyć sklep-butik w którym polscy Klienci będą mogli odkryć nietuzinkowe wina, wybrane przez Evę. Nasz sklep to takie "Węgry w butelce". Zapraszamy Ciebie do poznania owoców pracy i talentu węgierskich winiarzy.

Dlaczego wybraliśmy nazwę winawulkaniczne.pl?

Ponad 2/3 terenów dzisiejszych Węgier na których uprawia się winorośl znajduje się na podłożu bazaltowym oraz tuffowym (mieszanka gliny i popiołu wulkanicznego). Gleba pochodzenia wulkanicznego powoduje że nigdzie indziej na świecie, nie ma tylu winnic które produkują wina o bardzo wysokiej mineralności. Wina mineralne cechują słonawy posmak i aromat mokrego kamienia. Zatem jeśli kochasz mineralność w winie to nasz sklep jest wymarzonym miejscem dla Ciebie.

Sklep oferuje ponad 100 etykiet z różnych regionów Węgier, głównie z najmniejszej apelacji – Somlo ale także z TokajuBadacsonySumegu. Charakterystyką naszych win jest ich terroir – wulkaniczne podłoże, miłość winiarzy do swojej ziemi, tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, gorące lato, poranne jesienne mgły mające wpływ na dojrzewanie gron, to wszystko znajduje swoje odzwierciedlenie w każdej butelce a później w kieliszku. Potwierdzeniem wyjątkowości tych win są liczne nagrody międzynarodowe, w tym ponad 450 medali, wliczając 73 złote, na cyklicznym, prestiżowym konkursie Decanter World Wine Awards.

Oferowane wina pochodzą od małych producentów i charakteryzują się wysoką oraz bardzo wysoką jakością. Niektóre rodzaje i roczniki win mogą być produkowane zaledwie nawet w ilości kilkuset butelek, tak jak jest to robione przez winiarzy-garażystów w regionie Saint-Emilion, na prawym brzegu Bordeaux. Z uwagi na górzystą lokalizację winnic, częściowo nawet w systemie tarasowym, grona zbierane są ręcznie. Część z producentów rezygnuje z klaryfikacji swoich win, oddając klientowi zatem całe terroir i umiejętności winiarskie w butelce. Warto podkreślić że wśród nich są też zdobywcy nagród międzynarodowych takich jak Decanter World Wide Awards. Bez wątpienia są to wina zaliczane do kategorii premium.

Eva od ponad 10 lat prowadzi winotekę zlokalizowaną na zboczu wygasłego wulkanu Somlo, pośród winnic i producentów wina. Zamiast odwiedzać wszystkich producentów wina na górze Somlo, możemy zajrzeć do winoteki Somloi Borok Bortja i tam zamówić degustację wszystkich rodzajów wina. Na węgierskiej scenie winiarskiej, Eva jest postacią bardzo popularną, prowadzi europejską społeczność #govolcanic – zrzeszającą miłośników win powstających na bazie gron uprawianych wśród wygasłych wulkanów. Jest naturalną ambasadorką win wulkanicznych.

Eva

 

Bartek od ponad 18 lat jest fascynatem win z Europy Środkowej, w szczególności win węgierskich, czeskich i austriackich. Razem z rodziną stara się aby wszelkie wolne chwile, wakacje, wyjazdy weekendowe spędzać jak najbliżej winnych szlaków, szczególnie tych mniej znanych. Jest zagorzałym czytelnikiem miesięcznika Decanter. W roku 2012 ukończył cykl kursów "Wine & Food Pairing" organizowanych przez amerykański periodyk winiarski Wine Spectator, od ponad 10 lat jest członkiem organizacji Slow Food, z wyróżnieniem zdał międzynarodowy egzamin WSET Level 3 Award in Wines. Prowadzi fanpage na Facebooku poświęcony winom z Europy Środkowej – Slowine24.

 

Bartek

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl