Aktualności

Jak poziom schłodzenia wina wpływa na jego smak?

Sposób serwowania wina jest równie ważny, jak i ono samo! Choć nawet i najgorsze wino uzyska swoją najlepszą smakowość w odpowiednich warunkach temperaturowych, to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w zestaw – najlepszego wina i najodpowiedniejszej dla niego temperatury. Między innymi to właśnie od poziomu schłodzenia trunku zależna jest warstwa wyczuwalnych w nim nut smakowych oraz ich głębia! Temperatura serwowania wina potrafi zupełnie zmienić obraz danej pozycji winnej – niezależnie od gatunku winorośli wykorzystanej do produkcji alkoholu czy też samego sposobu jego wytwarzania. Temperatura podobnie, jak dla człowieka – również dla wina ma olbrzymie znaczenia!

W jakiej temperaturze podawać wino?

Adekwatny do oczekiwanego aromat i smak wina – zostaje wydobyty dopiero w odpowiedniej temperaturze, a za taką uznaje się bardzo różną wartość temperaturową zależną stricte od rodzaju zakupionego wina. Dane rodzaje win wymagają uważnego dostosowania temperatur serwowania. Po co? Ponieważ wina najlepiej smakują podane schłodzone – nie jak najbardziej, a jak najcelniej, aby w pełni wydobyć ich charakterystyczne cechy gatunkowe. Prawda uniwersalna głosi, że zbyt ciepłe wino może stracić na subtelności smaku, a zbyt zimne nie pozwoli w pełni uwydatnić swoich aromatów.

Szampany i wina musujące

Wina musujące, takie jak Szampan, Cava czy Prosecco, są synonimem celebracji i orzeźwienia. Ich delikatne bąbelki najlepiej prezentują się w niskiej temperaturze – 6-8°C. Chłód podkreśla ich lekkość, orzeźwienie oraz finezję. Warto jednak pamiętać, że zbyt niska temperatura może zdominować subtelne nuty aromatyczne, dlatego kluczowe jest znalezienie złotego środka.

Wino białe – sugerowane temperatury serwowania

Aromatyczne wina białe, jak Riesling czy Gewurztraminer, pełne kwiatowych i owocowych aromatów, powinny być podawane w temperaturze 11-12°C. W takiej temperaturze najlepiej uwydatniają się ich złożone bukiety aromatyczne, a wino zachowuje swój żywy charakter. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że wino będzie wydawać się płaskie i mniej ekspresyjne. Nieco cięższe wina typu Chardonnay, powinny być serwowane w trochę wyższej temperaturze około 9-10°C, tak aby uwydatnić złożoność ich nut smakowych. Lekkie i soczyste wina białe, takie jak Sauvignon Blanc czy Pinot Grigio zaoferują Ci pełen pakiet walorów smakowych, gdy zostaną schłodzone do 7-8°C. Wtedy w pełni odkryjesz ich świeży, mocno owocowy i kwiatowy charakter komplementujący lekkie potrawy.

Czy czerwone wina lubią temperaturę pokojową?

Tutaj trochę jak z ludźmi – o cięższych winach czerwonych warto powierzchownie myśleć w kategoriach bardziej niż mniej pokojowych temperatur. Chłodne pomieszczenia typu piwnica czy spiżarnia idealnie sprawdzą się do przechowywania win czerwonych typu Cabernet Sauvignon czy Syrah. Te wina ujawniają swoją prawdziwą naturę i pełnię smaku – nut czerwonych owoców, przypraw, a czasem i dębu – dopiero kiedy zostaną podane w odpowiednio „wysokiej” temperaturze. Co ciekawe najlepiej serwować je w temperaturze oscylującej wokół 18°C. Taka temperatura pozwala na rozluźnienie tanin i uwypuklenie złożoności, które w chłodniejszych warunkach mogłyby pozostać ukryte. Pamiętajmy, że odpowiedni sposób serwowania wina jest tu świętością, szczególnie jeśli jesteśmy zwolennikami eksplorowania znakomitych pozycji winnych. W innym wypadku tracimy tylko na unikalnych doznaniach zmysłowych, które miały być wynikiem świadomie poczynionej inwestycji oraz wielkiego zaangażowania w zdobycie konkretnej butelki trunku i jego jakość.

Wina czerwone – inne odmiany winorośli

Średnio zbudowane wina czerwone, takie jak Merlot czy Rioja powinny być serwowane już po (bardzo) delikatnym schłodzeniu – w zakresie 16-17°C. Takie temperatury pozwalają zachować równowagę między bogactwem i złożonością walorów smakowych a świeżą bryzą zamkniętą w butelce. W takim otoczeniu taniny stają się mniej odczuwalne, a wino zyskuje na aksamitności i dostępności smakowej. To idealna temperatura, aby cieszyć się pełnią smaku, bez ryzyka zatracenia delikatności. Zwróćmy uwagę również na powszechnie lubiane lekkie wina czerwone – typu Pinot Noir, często serwowane podczas różnego rodzaju przyjęć. Takie wino najlepiej smakuje, kiedy zdecydujemy się je podawać w temperaturze 14-15°C, jeśli rzecz jasna chcemy podkreślić pełnię jego elegancji i harmonii smakowej.

Temperatury przyczyna niezależnie od wina!

Serwowanie wina w odpowiedniej temperaturze to sztuka, która ma kluczowe znaczenie w kontekście możliwości udzielenia wiarygodnej oceny smakowej trunku. W dzisiejszych czasach wino jest winu nie równe nie tylko ze względu na rodzaj czy jakość, ale i na nieumiejętny sposób serwowania. Dobre wino podane we właściwej temperaturze jest w stanie zainteresować i usatysfakcjonować najbardziej wymagające kubki smakowe. Przy zakupie trunku powinniśmy zorientować się, w jakiej temperaturze podawać wino. Warto na przykład wiedzieć, że dane wino czerwone możemy podać w temperaturze pokojowej, a białe wino wymaga wcześniejszego schłodzenia, aby w pełni wydobyć jego smak. Temperatura wina potrafi bardzo pomóc lub bardzo zaszkodzić w odbiorze walorów smakowych trunku. Dlatego tak ważne jest eksperymentowanie z temperaturą serwowania wina – pomoże ono odkryć przed nami nowy smak i oblicza ulubionych win.