Aktualności

Kim jest sommelier ?

Popularność wina rośnie z każdym rokiem, jeszcze kilkanaście lat temu odwiedzając restauracje i pytając o wino w ofercie słyszeliśmy odpowiedź dotyczącą koloru wina „mamy czerwone i białe wino”. Dzisiaj wiele szanujących się restauracji oraz wine barów zatrudnia lub korzysta z usług sommeliera. Także obok menu z daniami, lokale oferują karty win z bogatą ofertą win na kieliszki lub butelki. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej odradzającej się profesji.

Jak jest rola sommeliera ?

Sommelier to wyszkolony i kompetentny specjalista odpowiedzialny za rekomendowanie gościom wina, zwykle pracujący w restauracji lub wine barze. Sommelierzy są odpowiedzialni za każdy aspekt obsługi wina, począwszy od stworzenia karty win w restauracji, przygotowaniu rekomendacji co do łączenia dań i pasujących do nich rodzajów wina a skończywszy na obsłudze gości restauracji. Tradycyjnie słowo Sommelier oznacza „zarządcę wina”. Termin ten jednak wciąż zyskuje na prestiżu. Dzisiaj, kiedy słyszymy, że ktoś jest określany jako sommelier, oczekujemy pewnego poziomu wiedzy wykraczającej poza bycie tylko kelnerem. Zostanie sommelierem wymaga wiele lat edukacji i doświadczenia; poruszania się w obszernej wiedzy na temat wszystkich aspektów wina, sposobu jego podawania, jego produkcji i historii, a także sztuki parowania wina i potraw.

Jak rozmawiać z sommelierem ?

Podczas pobytu w restauracji nie wahaj się skorzystać z pomocy sommeliera i uczyć się od niego — może ci pomóc na różne sposoby. Oto wskazówki, jak poznać i wykorzystać rekomendacje sommelierskie:

  • skorzystaj z ich wiedzy, sommelierzy znają kartę win od początku do końca, a ich wiedza będzie stanowić wartość dodaną nawet dla najlepiej wykształconych klientów.
  • nie krępuj się i jasno określ swój budżet . Poproś o kilka sugestii w swoim przedziale cenowym w oparciu o opis preferowanego stylu wina, na przykład „pełne czerwone wino z Włoch z odrobiną dębu w cenie od 90 zł do 120 zł” lub „aromatyczne białe o niższej kwasowości za mniej niż 75 zł”.
  • daj im znać, jeśli coś jest nie tak z twoim winem. Zawsze powinieneś porozmawiać z sommelierem, jeśli uważasz, że wino Ci nie smakuje. Ważne jest, aby zrozumieć, że większość z tych problemów dotyczy tylko konkretnej otwartej butelki. Inna butelka tego samego wina może być doskonała, a sommelier będzie osobą najlepiej nadającą się do podjęcia tej decyzji.
  • jeśli znasz się na winie, zaufaj sommelierowi i pozwól aby docenił też Twoje umiejętności. Wspomnij o swoich preferowanych winach i niech zaproponuje coś ciekawego i intrygującego co Cię zaskoczy.
  • nie zapomnij dać napiwku za dobry serwis wina, przy następnej okazji odwiedzając restaurację nie będziesz już anonimowym gościem.

Mity na temat zawodu sommeliera.

Wielu z nas zachwyca się niezwykłymi umiejętnościami degustacji w ciemno, które można zobaczyć w dokumentalnych filmach o winie. Kiedy ktoś analizuje przez kilka minut wino w kieliszku i recytuje nuty aromatów i smaków, zawartość alkoholu, odmiany winogron, region pochodzenia wina, a ostatecznie producenta wina i rocznik, wydaje się to niczym innym jak magią.

Degustacja w ciemno to jedna z umiejętności wymaganych do zdania egzaminu Master Sommelier (jeden z najtrudniejszych egzaminów sommelierskich na świecie). Jednak większość sommelierów nie posiada tytułu Master Sommelier, nie oznacza to że są niekompetentni w swej profesji. Musimy wiedzieć że kurs i egzaminy to niemały wydatek finansowy sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Innym nieporozumieniem jest to, że sommelier dla części gości jest postrzegany jako snob winiarski. Chociaż potrzeba wielu lat edukacji i doświadczenia, aby stać się jednym z nich, celem eksperta od wina nie jest przechwalanie się swoimi umiejętnościami, jego rolą jest doradzanie klientom w doborze wina.  Jeśli gość w restauracji upiera się, że nie lubi czerwonego wina, sommelier zaproponuje najlepsze białe lub różowe wino nawet do steku. Ostatecznie rola sommeliera sprowadza się do pomocy klientowi w delektowaniu się winem i zrozumieniu go.