Aktualności

Korki do wina – z czego są wykonane? Jak je wytwarzać?

Produkcja korków do wina to ostatni etap prac związanych z wytwarzaniem napojów procentowych w winnicach. Światowe marki, które eksportują swoje towary na terenie całej Europy lub świata, zajmują się samodzielną produkcją korków o indywidualnym wyglądzie i charakterystyce. Chcesz dowiedzieć się, z czego robi się korek do wina i w jaki sposób? Sprawdź poniższy artykuł, a poznasz więcej informacji na ten temat.

Z czego robi się korki do wina? Najważniejsze informacje w pigułce

Korki do wina wykonuje się najczęściej z kory dębu korkowego. Niestety do produkcji najlepszych korków do wina potrzebne jest drzewo o odpowiednich właściwościach. W przeciwnym razie gotowy korek nie byłby odpowiednio trwały, a także nie utrzymałby aromatów wina w butelce.

Do rozpoczęcia procesu wytwarzania korków do wina drzewo musi mieć co najmniej 25 lat. Dopiero wtedy kora zostaje zdjęta z drzewa, a kolejny proces okorowania powinien wynieść co najmniej 9-12 lat. Dopiero wtedy miejsca nacięcia zagoją się, a drzewko ponownie można wykorzystać do produkcji korków do wina.

Po zdjęciu kory materiał leżakuje przez około pół roku. Po tym czasie rozpoczyna się docelowa produkcja korków do wina.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje korków do wina?

Na rynku wyróżniamy kilka odmian korków do wina, które różnią się strukturą, metodą wykonania oraz co najważniejsze… ceną. Korek do wina z całego kawałka dębu korkowego jest nieco droższy i najczęściej stosowany do win, które muszą dojrzewać przez dłuższy czas. Warto też dodać, że korek do wina jest narażony na oddziaływanie bakterii, co często skutkuje psuciem się wina oraz występowaniem brzydkiego zapachu chloru i stęchlizny.

Uwaga! Źle przechowywane korki mogą ulegać uszkodzeniom, a tym samym prowadzić do psucia się wina i wyrobów winopodobnych.

Dobry korek do wina musującego to taki, który wyglądem przypomina grzybek. Dlaczego? Otóż ten jest sklejony z kilku krążków dębu korkowego, a w drugiej połowie zbudowany z miału korkowego. Dzięki temu szczelnie zamyka wino w butelce, chroni przed uciekaniem bąbelków, a dodatkowo zabezpiecza wino przed niechcianym otwarciem.

Niemniej jednak korki z miału korkowego mają pewne wady oraz zalety. Kluczowym atutem jest niska cena, aczkolwiek wiąże się to z większym ryzykiem uszkodzenia korka, np. ukruszenia. To mogłoby przekładać się na niekorzystny smak wina. To oznacza, że korki z miału są wykorzystywane raczej do win szybkiej konsumpcji, gdzie nie ma konieczności długiego leżakowania.

Już znasz dwa rodzaje korków do wina: wykonane z plastrów dębu korkowego oraz miału. Alternatywne wersje to korki syntetyczne, czyli tylko imitacja naturalnie wyglądających korków. Występują w niestandardowych kolorach, mają różne kształty oraz wyróżniają się wysokim poziomem wytrzymałości.

Produkcja kroków do wina – ile kosztuje i jakie korki są najlepsze?

Produkcja korków do wina nie jest droga, aczkolwiek zajmuje sporo czasu, szczególnie pod względem oczekiwania, aż kora dębu korkowego będzie na tyle dojrzała, aby nadawała się do przetworzenia na korek do wina. Średnio cena produkcji korka do wina nie przekracza kilkudziesięciu groszy za sztukę, choć najbardziej ekskluzywne modele mogą kosztować nawet kilkanaście złotych, szczególnie jeśli zostaną wykonane na indywidualne zamówienie.

Podobne artykuły