Październik nie tylko miesiącem oszczędzania, to przede wszystkim miesiąc Juhfarka. 0
Październik nie tylko miesiącem oszczędzania, to przede wszystkim miesiąc Juhfarka.

Nadchodzący październik będzie miesiącem Juhfarka, mało popolarnego w Polsce emdemicznego szczepu wywodzącego się z Węgier. Juhfark uprawiany jest prawie wyłącznie na małym wulkanicznym wzgórzu Somló oraz na powulkanicznych wzgórzach okalających północny Balaton, ogółem powierzchnia uprawna wynosi niecałe 200 hektarów.

czytaj całość »
Wiadomości na koniec lata z winnicy Csetvei Cellar 0
Wiadomości na koniec lata z winnicy Csetvei Cellar

Nie ma tygodnia bez nowej wiadomości od Krsztiny Csetvei z regionu Mór. Krisztina informuje swoich fanów obserwujących jej profil na FB w j.węgierskim a jednak liczba międzynarodowych obserwatorów rośnie i rośnie, więc przestawiamy dla polskich miłośników wina ostatnie aktualizacje.

 

czytaj całość »
Wino tygodnia - Csetvei Kő-Papír-Olló Olaszrizling 2017. 0
Wino tygodnia - Csetvei Kő-Papír-Olló Olaszrizling 2017.

„Olaszrizling” jest najczęściej uprawianym białym winogronem na Węgrzech. Nazwa dosłownie oznacza włoski „włoski Riesling”, dlatego można przypuszczać, że ma on jakiś genetyczny związek z Rieslingiem nadreńskim, a ponieważ Olaszrizling jest znacznie mniej aromatyczny i złożony niż Riesling nadreński, często uważany jest za „biednego kuzyna”. Jak zauważyła Tamlyn Currin, jurorka z serwisu JancisRobinson.com, degustując wino Krisztina Csetvei z Somló, stwierdziła że nie jest to „biedniejszy kuzyn”.

czytaj całość »
Pierwsze spotkanie degustacyjne 0
Bartosz Makles

Na ten weekend spotkania degustacyjne z musującym Harslevelu (5HAZ), następnie Juhfark (Fehervari), kolejny Juhfark tym razem od wujka Bela Fekete. Później włączymy się do apelacji Tokaj i sprawdzimy co przygotowała Homoky Dorka i jej Harslevelu, zakończymy czerwienią w wykonaniu Centurio DIOS z regionu Matra (Kekfrankos) i Pinot Noir od Bussay w regionie Zala.

Rekordowa liczba węgierskich winnic na targach PROWEIN 0
Rekordowa liczba węgierskich winnic na targach PROWEIN w Düsseldorfie

Na największych europejskich targach wina PROWEIN w Dusseldorfie, Węgry będą miały 51 stoisk. Obecnych będzie tak wiele wspaniałych winnic, że ciężko byłoby wybrać tylko te które można określić „must-visit”. W gronie win białych, nominowanych przez portal Hungarianwines, znalazło się dwóch producentów obecnych w naszym sklepie – Tornai z regionu Somlo oraz Zsirai reprezentujący apelację Tokaj.

czytaj całość »
SZASZI BIRTOK 0
SZASZI BIRTOK

Przy wjeździe na wygasły wulkan Szent Gyorgy hegy nie sposób ominąć tego miejsca, to taki ojciec chrzestny tej góry – Endre Szászi Junior i jego posiadłość Szászi Birtok. Tradycję winiarską zainicjował jego ojciec a po śmierci ojca, Endre Junior kontynuuje dzieło. Jest to jedna z pierwszych ekologicznych winnic na Węgrzech, z powierzchnią uprawną około 18 hektarów.

czytaj całość »
BALATON I SOMLO 0
BALATON I SOMLO

W ciągu ostatnich dwudziestu lat panowała powszechna opinia, że znane białe wina z północnego wybrzeża Balatonu, uprawiane na glebach wulkanicznych, z dnia na dzień zdobywają coraz to większą renomę, a tym samym przewagę nad wyrobami z południowego brzegu jeziora, gdzie z wyjątkiem win z kilku znanych winnic, wyprodukowanie dobrego trunku było uważane raczej za wypadek przy pracy. Dzisiaj ta różnica w jakości znacznie się skurczyła. Obecnie na obu brzegach znaleźć można nowych producentów, tworzących wspaniałe, niedrogie wina gatunkowe.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl